3D modely a tisk


V dnešním čísle Sušických novin společně s Mgr. Hanou Šandovou uzavřeme třídílnou sérii věnovanou 3D tisku. Když už máme tiskárnu postavenou, zkalibrovanou a vyzkoušenou, můžeme začít tisknout. Kde vzít modely a jak je tiskárně podstrčit, o tom právě dnes…
Budeme tisknout různé trojrozměrné objekty, které můžou být užitečným předmětem, dekorací, učební pomůckou nebo náhradním dílem. Model pro 3D tiskárnu je trojrozměrný vektorový obrázek (poskládaný ze sítě polygonů) vymodelovaný v počítači. Nejčastějším formátem je .STL, ale můžeme se setkat i s formáty dalšími.
Nemusíme vše modelovat sami, volně stažitelných hotových 3D modelů (pod licencí CC) je plný internet, z nejznámějších je např. server http://thingiverse.com, kde se dají najít modely různých krabiček, ozdob, figurek, háčků, modely učebních pomůcek, hraček, vychytávek, náhradních dílů aj. nebo i ukázky toho, co klasickým obráběním vyrobit nejde. Stačí model stáhnout, doupravit a připravit pro tisk.



Předměty k tisku si samozřejmě můžeme vymodelovat sami a můžeme vybírat z celé řady software (desktopových i cloudových) určených pro různé účely i uživatele. Pro začátečníky se nám osvědčil program TinkerCAD – v tom také budeme za týden na akci GEG Sušice pracovat ☺. Jedná se o cloudovou aplikaci, stačí internetové připojení a modeluje se přímo v prohlížeči skládáním předpřipravených těles k sobě – jako když stavíme z dětské stavebnice, jen můžeme prvky vzájemně prolínat nebo sčítat a odčítat od sebe.
Poslední fází je příprava modelu přímo pro 3D tiskárnu. Již víme, že tiskárna materiál vrství, potřebujeme tedy model na tyto vrstvy rozřezat. K tomu slouží tzv. „slicery“, které model nejen rozřežou, ale zároveň vygenerují G-code, což je „jazyk“ kterému tiskárna rozumí. 
Obsahuje jednak základní povely pro spuštění, průběh tisku a pak sadu instrukcí, vrstvu po vrstvě, kde má tiskárna natavený plast pustit, kde zatáhnout a kam přejet. Tento soubor s G-codem pak pošleme tiskárně, buď přímo z počítače nebo nahrajeme na SD kartu a spustíme přímo z menu tiskárny, nezávisle na počítači.
Toto vše bude nejen k vidění na akci GEG Sušice „Adventní 3D tisková dílna“, na kterou vás zveme 26. 11. 2016 do kavárny SIRKUS, kde budeme modelovat a tisknout.

Na setkání u 3D tisku se za GEG Sušice těší Štěpánka Baierlová

2 komentáře:

  1. Dost zajímavé info. Ten server thingyverse znám a právě když jsem se díval kolik se tam dá najít vychytávek v 3D podobě, tak jsem si říkal, jestli také neinvestovat například do nějaké menší 3D tiskárny. Přecejen ty ceny poslední dobou šly dost dolů, takže už by to nebyla taková finanční zátěž, jako dřív.

    OdpovědětVymazat
  2. Pro mě jsou 3D tskárny pořád takové sci-fi. I za ty roky, co o nich vím nedokážu pochopit, jak je něco takového možné, ale je to skvělý pokrok kupředu... My máme v práci běžné, ale velké tiskárny, tak jsem zvědavý, jestli je někdy nahradí 3D tiskárny. Je ale pravda, že na tisknutí novin je to možná zbytečné. Obzvlášť teď, když jsme museli zaplatit servis šroubových kompresorů . Po těch letech už nějakou údržbu potřebovaly :-) .

    OdpovědětVymazat