3D tisk



Po letní pauze pro vás GEG Sušice připravuje další akce a naším velkým podzimním tématem je 3D tisk. Začneme sérií článků v Sušických novinách, ve kterých si vše přiblížíme. V listopadu se potom můžete těšit na workshop, kde si 3D tisk vyzkoušíte na vlastní kůži.
Co to ten 3D tisk vlastně je, jsme se zeptali Mgr. Hanky Šandové z Gymnázia Jana Keplera v Praze, která vlastnoručně sestavené 3D tiskárny využívá nejen ve škole, ale i doma. 
Čím dál častěji slýcháme o 3D tisku a jeho využití. Jedná se o proces, ve kterém se na sebe postupně přidávají slabé vrstvy určitého materiálu, vytvrzují se a tímto „vrstvením“ se vytváří trojrozměrný objekt. Většina aplikací 3D tisku sice stále spadá do průmyslu – především prototypování a vývoje výrobků, ale 3D tisk se dostává i do dalších odvětví. Například do stavebnictví – čínská firma WinSun vytiskla v jednom dni 10 jednopatrových domků. Tiskárna měla 10 metrů na výšku a 6,6 metru na šířku. Do architektury, sochařství, módy a designu. Letecký průmysl a vesmírné vize, archeologie, medicína, tady všude mají 3D tiskárny velké uplatnění. Můžeme tisknout kompenzační pomůcky na míru. Tisknou se objekty podobné kostem a věří se, že v budoucnu se podaří tisknout ze živých buněk, což otevře cestu k vytváření celých orgánů pro transplantace. Tisk jídla, cukrovinek, tisk na úrovni nanotechnologií, to vše je dnes již běžné. 
A 3D tiskárny se zabydlují také na českých školách. Nejedná se však o žádnou novinku, jen se některé technologie stávají dostupnější a jejich vývoj umožňuje naplňovat i ty odvážnější sny.
Historie 3D tisku sahá do 80. let. Již v roce 1986 si nechal Charles Hull patentovat technologii stereolitografie, kde ultrafialový laserový paprsek postupně vykresluje a vytvrzuje výsledný objekt na hladinu tekutého fotopolymeru. Vytvrzená část objektu se po dokončených vrstvách postupně noří do fotopolymeru a na hladině se začíná tvořit další vrstva. Tehdy se tomuto stroji ještě neříkalo 3D tiskárna, ale stereolitografický aparát SLA-1 a stal se základem vývoje dnešních 3D tiskáren a CNC strojů. Výhodou této technologie, označované jako SLA, je vysoké rozlišení. Mezi nevýhody se řadí méně typů a barev materiálů, obtížnější manipulace a vyšší cenové náklady. Konkurence pak přinesla další technologie, zmiňme alespoň dvě nejznámější:
SLS - selektivní laserové spékání, která pracuje s CO2 laserem a práškovým materiálem. Výkonný laserový paprsek taví a spéká jemná zrnka materiálu do požadovaného tvaru.
FDM - modelování depozicí taveniny. Zde je pod tlakem do tiskové hlavy popřiváděn materiál - termoplast. V tiskové hlavě se roztaví a je vytlačován ven tryskou, kde na podložce postupně po vrstvách tvoří výsledný objekt.
Technologii FDM, projekt RepRap (aneb postav si sám), to, jak se 3D tiskárna dokáže částečně replikovat, jaké je její školní nebo domácí využití, to vše si můžete přečíst v dalším čísle Sušických novin nebo příští týden i na našem webu.

Pokračujte na II.díl seriálu o 3D tisku. 

Žádné komentáře:

Okomentovat