3D Tiskárna

I.díl seriálu o 3D tisku

V minulém čísle Sušických novin jsme slíbili pokračování povídání o 3D tisku. Mgr. Hanka Šandová z Gymnázia Jana Keplera v Praze nám tentokrát přiblíží RepRap systém a společně s ní se podíváme i na typy tiskáren, které využívají technologii FDM, kdy je do tiskové hlavy přiváděn termoplast, který se roztaví a na podložce postupně po vrstvách tvoří výsledný 3D objekt (viz minulý článek).

V roce 2005 začal na University of Bath doktor Adrian Bowyer projekt RepRap (zkratka pro replicating rapid prototyper) představující první nízkonákladovou 3D tiskárnu, která si většinu svých dílů dokázala vytisknout sama. Jelikož se jedná o open-source (otevřený zdroj/design), tak se tento projekt v rukou komunity stovek vývojářů a desítek tisíc uživatelů neustále rozrůstá.

Vlastní 3D tiskárnu lze takto postavit svépomocí – stačí díly, přesněji 3D modely dílů volně stáhnout z internetu, nechat vytisknou a dokoupit potřebnou elektroniku. Další možností je najít vhodný „stavební workshop“, kde jsou připravené nejen všechny potřebné díly, ale také zkušení lektoři, kteří se stavbou a oživením tiskárny pomůžou.

U technologie FDM existují dva základní typy konstrukcí 3D tiskáren:
Kartézské 3D tiskárny, které jsou asi nejtradičnější, tisková hlava se pohybuje na dvou osách a na jedné ose se pohybuje podložka. Do této kategorie patří i světově proslulá tiskárna Prusa i3.

Naproti tomu Delta 3D tiskárny využívají technologii tří ramen, která nesou tiskovou hlavu.


Naší školní a později i tu domáci RepRap delta 3D tiskárnu Molestock S jsme postavili, oživili, zkalibrovali a otestovali během dvoudenního stavebního workshopu v Poličce, za velké podpory a pod odborným dohledem jejího tvůrce Tomáše Feltla. Bylo až neuvěřitelné, že ze všech těch přehledně vyrovnaných, připravených dílů, za „pár“ hodin vznikne tak působivý stroj. Nejprve bylo potřeba očistit plastové díly, vše sestavit, propojit elektroniku, zapojit a vyrovnat vyhřívanou podložku, dopájet tiskovou hlavu a zavěsit ji na magnetická ramena. Zapojit display, proměřit zdroj, nastavit referenční napětí u motorků věží i extrudéru. Nahrát a upravit firmware. Testovat, ladit, kalibrovat a tisknout :-).




S Delta 3D tiskárnou Molestock S se můžete seznámit v rámci praktického worshopu, který se bude konat v sobotu 26. Listopadu 2016 od 13 hodin v kavárně sušického kina.

V příštím díle našeho seriálu o 3D tisku se zaměříme na modelování a předtiskové přípravy.

1 komentář:

  1. My máme od loňských Vánoc 3D tiskárnu Nova3D Bene4. Když přišel manžel s tím, že by 3D tiskárnu chtěl, tak jsem se bála, že bude stát několik desítek tisíc, tak jsem ji nechtěla, ale nakonec tak drahá nebyla a teď jsem taky ráda, že ji máme. Vyrábění mě s ní baví :-) .

    OdpovědětVymazat